Rhodiapolis Piskoposluk Kilisesi Mozaik Restorasyonu ve Mimari Belgelemesi

Rhodiapolis’teki (Antalya/Kumluca) Bizans dönemi piskoposluk kilisesinde 2007 yılından bu yana süren arkeolojik kazılarda yüksek nitelikli mozaik döşeme ve mimari parçalar gün ışığına çıkarıldı. 2016 yılı kazı sezonunda yapının mimari belgelemesi ile 104 m2’lik mozaik döşemenin temizlik, restorasyon ve belgeleme çalışmaları GABAM tarafından desteklendi. Aynı sezonda daha önceki dönemlerde restorasyonu yapılmış yaklaşık 500 m2’lik mozaik döşemenin de belgeleme çalışması gerçekleştirildi.

Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri (TAY) Projesi

TAY Projesi kapsamında yürütülen Akdeniz Bölgesi’ndeki Bizans dönemi yapılarının envanterinin hazırlanmasına yönelik çalışma GABAM tarafından desteklenmektedir. 2016 yılında Likya bölgesindeki 171 Bizans dönemine ait yapının envanter fişleri hazırlandı. Pamfilya ve Kilikya bölgelerine ait envanter fişlerinin 2017 yılında tamamlanması planlanmaktadır. TAY Projesi’ne ait detaylı bilgiye www.tayproject.org linkinden ulaşılabilir.

Küçükyalı ArkeoPark Projesi

2015 yılı sonbahar ve 2016 yılı yaz dönemlerinde Küçükyalı ArkeoPark’ta gerçekleştirilen arkeolojik kazılara ve alanda inşa edilmiş olan Kazı Evi – Ziyaretçi Merkezi’ne GABAM tarafından destek verilmiştir. Proje ait detaylı bilgiye www.kucukyaliarkeopark.net linkinden ulaşılabilir.