Bizans Anıtları Fotoğraf Arşivi, Koç Üniversitesi Stavros Niarchos Vakfı Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi’nin (GABAM) İstanbul’daki Bizans anıtlarına ait bir dijijal fotoğraf arşivi oluşturma projesidir. Arşivin çekirdeğini Tarihi Yarımada’daki anıtlar oluşturmaktadır. Profesyonel fotoğrafçılar anıtları en uygun hava, ışık ve çevresel şartlarda fotoğraflamak için çeşitli defalar yapıları ziyaret ettiler. Arşiv, anıtların görülebilen tüm iç ve dış cepheleri ile duvar resminden mozaiğe, yazıttan sütun başlığına kadar geniş bir yelpazedeki detaylara ait fotoğrafları içermektedir. İmkân olduğu durumda anıtın mevcut kentsel doku içindeki konumu hakkında fikir vermesi için drone kullanılarak hava fotoğrafları çekildi.  Yeni fotoğrafların eklenmesi ile arşiv geliştirilmeye devam edecektir.

Arşivin Kullanımı Hakkında

Aşağıdaki şartlar doğrultusunda GABAM arşivi eğitsel, akademik ve ticari amaçlarla kullanılabilir.

Akademik kullanım: Kitapları, yayınlanmış makaleleri, tezleri, ticari olmayan bilimsel sergileri, eğitsel kullanım ve diğer bilimsel projeleri kapsamaktadır.

Ticari kullanım: Taleplere göre değerlendirilecektir.

Kullanım Şartları

  1. Her bir fotoğraf için telif hakkı bilgisine yer verilmelidir. Telif hakkı bilgisi © GABAM / Fotoğrafçı ismi şeklinde olmalıdır.
  2. Verilen izin tek kullanım içindir.
  3. Her bir fotoğraf kendi bütünlüğü içinde kullanılmalıdır. Dijital fotoğrafta herhangi bir değişiklik (kadrajını, rengini veya boyutunu değiştirmek) yapılamaz, değişiklik istekleri izne tabiidir.
  4. Fotoğraf sayısı ve boyutu kullanıma amacına bağlı olarak sınırlandırılmıştır ve amaca bağlı olarak değerlendirilecektir. Kitap ve makalelerde kullanılacak fotoğraflar en fazla 300 dpi olarak verilecektir.
  5. Fotoğrafın kullanıldığı yayından (kitap, makale veya sergi kataloğu) bir kopya GABAM’a gönderilmelidir.

İzin Talep Süreci

  1. Formu bu linkten indiriniz ve doldurunuz
  2. İstediğiniz fotoğraflara ait bilgileri listeleyin ve zorunlu alanları doldurunuz
  3. Formu imzalayınız
  4. İmzalı formu tarayarak gabam@ku.edu.tr adresine gönderiniz.

Ayasofya

Büyük Saray Mozaikleri

Stoudios Manastırı